top of page

YÜZME İHTİYACI ve ÖNEMİ

Yüzme Koçu

Daha çok yaz aylarında aklımıza gelse de yüzmek her mevsim yapabileceğimiz tüm vücudumuzu çalıştıran egzersizlerin başında geliyor. Üstelik herkesin yapabileceği bir egzersiz olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre yüzmek hem hamilelerin hem de eklem, boyun ve bel ağrısı yaşayanların dahi güvenle yapabileceği egzersizlerin başında geliyor. Ayrıca yüzmenin sağlığa faydaları hakkında yapılan araştırmalarda yüzmenin vücut gelişimine faydaları ve yüzmenin psikolojik faydaları olduğu belirtiliyor.

Birçok doktorun da belirttiği ve tavsiye ettiği gibi; yüzme beden sağlığını destekleyen en etkili spor dallarından biridir. Neredeyse bedendeki tüm kasların çalıştığı, güçlendiği ve koordine olabildiği bir spor dalıdır. Duruş bozuklukları, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarda en çok tercih edilen tedavi yöntemidir.

Yüzen insan daha çok dinlenir, suda içerisinde iken ağırlığı hafifler, “kuş gibi” rahat eder ve bu ona zevk verir. Yüzme “doğal” bir ilaçtır. Mesela; fazla kilolu bir insan zayıflamak istediği zaman yüzme ile zayıflayabilir. Aynı zamanda, zayıf bir insanın da yüzme ile şişmanlayabilmesi çok ilginçtir.

Çoğunlukla yaz mevsiminde rahatlamak, serinlemek için yüzüyor olmamızın yanı sıra, su genel olarak bedeni rahatlatma, hafifletme ve pozitif enerji desteği verme özelliklerine sahiptir. Yüzme biliyor olmak bizlere suda daha kaliteli ve yeterli zamanı geçirme şansı verir.

Görüldüğü üzere; hayatımızın en önemli noktalarına dokunan yüzme sporu, asla bir lüks değil çocuk yaştan itibaren öğrenilmesi gereken bir temel ihtiyaçtır. Günümüzde sokaklarda doyasıya oynayamayan, enerjisini atamayan çocuklar için de ruh ve beden sağlığı, can güvenliği ve geleceği açsından tercih edilmesi gereken ilk spor dallarından biridir.

bottom of page